Kaks aastat ja kaks nädalat tagasi, 1.aprillil 2021 alustas WOWW osak oma teekonda, hinnaga 1.00 EUR. Avaldasime sel päeval blogipostituse, kus kuulutasime välja võistluse valuuta EUR ja WOWW osaku vahel. Nagu tookord kirjutasin, tegelikult ei ole muidugi tegu tõsise võistlusega, kuna eurod ei olegi disainitud omanikele tulu tooma aja vältel, vaid on parimad lihtsalt igapäeva arveldusteks.

Seevastu aga tõsine võistlus, väga tõsine, on võrrelda WOWW fondi osakut S&P 500 aktsiaindeksiga. Kui keegi kasutab kõnepruuki "turgu üle lööma" (beat the market), siis kõige tõenäolisemalt peab ta silmas justnimelt S&P 500 indeksit, mis on muutunud kogu aktsiaturu sünonüümiks, kui kõige kuluefektiivsem, parema tootlusega ning üleüldiselt mõistetavam indeks. See indeks sisaldab põhimõtteliselt 500 suurimat USA börsil noteeritud ettevõtet, näiteks Coca-Cola, Apple, Facebook jne.

WOWW osak alustas 1.aprillil 2021 ja maksis täpselt 1.00 EUR. Kaks aastat hiljem samal päeval oli osaku hind 1,2377 EUR. Kahe aasta tõus seega kokku 23,77%, mis on meie arvates väga hea - suurustledes võiks öelda, et peaaegu veerand raha on juurde kasvanud kahe aasta jooksul, peamiselt siis läbi kinnisvara hindade tõusu ja kogunenud rendimaksete.

S&P 500 osak 1.aprillil 2021 maksis $4,019.87 ja kaks aastat hiljem samal päeval $4,124.51. Kahe aasta tõus originaalvaluutas (dollar) tuli sel perioodil kõigest 2,60%. Aga õnneks päästis eurodes investeerijaid tugevnenud dollar (või nõrgenenud euro), mis paisutas kogutootluse kaheaastase perioodi jooksul kokku 11,22%-ni. Aktsiaindeks on ajalooliselt keskmiselt oluliselt rohkem tõusnud ja küllap tõuseb ka edaspidi.

Teisalt, eesti investoritel on hetkel väga vedanud, kes USA-sse on investeerinud, et alusvaluuta dollar sel perioodil tugevnes, sest kindlasti ei ole sellise tendentsi jätkumise lootmine lõpmatult jätkusuutlik unistus. Mõelda vaid, et viimase 24 kuu jooksul tekkis USA aktsiatesse investeerijatel S&P 500 näitel enam kui kolm neljandikku(!) tootlust kõigest valuutakursside muutusest ja vähem kui veerand alusvara enda hinna kallinemisest.

Oleme WOWW seniste tulemustega rahul, aga hooplemiseks veel põhjust ei ole, kuna meie fond on väikene ja kõigest kahe aastane. Kelkida saavad need, kes turgu 10, 20 ja 30 aasta vältel lüüa suudavad. Olgu öeldud, et neid on väga vähe - uuringute järgi mitte rohkem kui üks kümnest professionaalsest aktiivselt juhitud fondist suudab seda, pikema ajaperioodi vältel.

Minu arvates on investeerimisest ehk kõige parem mõelda nagu puu istutamisest. Esimesel paari aastal Sa erilist muutust ei märka. Kümne aastaga märkad aga juba olulist muutust. 50 aastaga on aga väikesest võrsest saanud aukartust äratav puu...
Pildid / WOWW dot