Hei-hei!
Laulupidu on kenasti peetud, riided juba ära kuivanud ja meel on kesksuvele kohaselt mõnusalt patriootlik - just sellist Eestit me ju peaaegu tahtsimegi!

Aga investeerimise laulupidu on alles algamas!
Seletan lähemalt. Umbes-täpselt kaks aastat ja kaks kuud tagasi kirjutasin postituse pealkirjaga "Kuus põhjust, miks majanduses on tulemas krahh". Kuna tuuled on vahepeal pisut pöördunud, siis on hea teha väike tagasivaade ja hetkeseisuga võrdlus. Kasutan  sama kuut pealkirja siin, et vaadata, kuidas need tänapäevases kontekstis mõjuksid:

1. Investorid on tuleviku osas ülioptimistlikud
Kurtsin siin punktis aktsiaindeksite laes olekut, näiteks tõin Rusell 2000 toore tõusu. Kes kaks aastat tagasi Rusell 2000 indeksisse investeeris, siis tänaseks päevaks on indeks muutunud -16,18% võrra, 24 kuu peale kokku. Vaevalt investoreid negatiivne tootlus (kahjum) õnnelikuks on teinud. Seega tuleviku optimismi paradigma on tänaseks muutunud, ootame, vaatame edasi!

2. Spekulatiivsed "investeeringud" on norm
See lause ei kõla hetkeseisuga enam veenvalt - tänase päeva seisuga on riskikapitali investeeringud vähenenud umbes 50% võrra aastase perioodi lõikes, globaalselt. Seega, vägagi arvestatav paradigma muutus investeerimismaailmas.

3. Ettevõtete väärtused on lennanud läbi igasuguste katuste
Privaatettevõtete väärtused on vähenenud tänase seisuga ja trend on selgelt langus. Mis ja kui palju, see kõik on alles selgumas.

4. Investeerivate inimeste ringi laienemine, tavainimesed on investeerimas...ja suurelt
Kuidas tundub? Ega ju hetkel enam ei ole..

5. Viimane suur langus oli juba 14 aastat tagasi
Nüüdseks juba 16 aastat. Ja kui arvestada, et tavaliselt kestab üks tõusutsükkel 10...12 aastat umbes, siis oleme ikka väga kaugele seekord triivinud, juurde trükitud dollarite ja eurode toel.

6. Turud on manipuleeritud fake rahaga
FED ja ka EU Keskpank on väga kavalad ja ägedad (eriti Ameeriklased) igasuguseid ägedaid graafikuid komponeerima, mis jätavad mulje, et rahatrükk on pidurdatud, asi kontrolli all jms. Kui lähemalt uurida, siis selgub aga, et need tabelid ei sisalda mitte andmeid näiteks koguringluses oleva raha hulga kohta, vaid näiteks rahatrüki kasvukiiruse suurenemise vähenemise (!) vms kohta. Ehk siis väga kavalalt sõnastatakse, et jääb mulje nagu polekski nagu midagi hullu. Aga tegelikult rahatrükk käib täie hooga, ses osas on kõik ikka endine.

Mis me siis nüüd peale hakkame?
Laulupidu pidama! Kõik läheb tegelikult nii nagu ennustasime, seega ootame häid ostukohti, et tootlust teenida. WOWW strateegia on asutamisest peale olnud languselt teenimine ja hoiame sellest strateegiast kinni, seega minu isiklikust seisukohast ei ole praegune negatiivne foon midagi üllatavat, vaid tegelikult on üllatus, et nii vähe ja nii hilja. Aga küll me jõuame eskaleeruda, kahjuks ja õnneks.

Üks asi veel
Meedia. See on lausa koomiline lugeda, kuidas meediale on tegevusala iseloomust lähtuvalt (inimestele uudiseid ja emotsiooni ühekorraga pakkuda) omane kalduda äärmusest äärmusesse. Ühel hetkel on kõik nii super-super hästi ja järgmisel hetkel on kõik nii oi-kui-halvasti. Tegelikult on enamus aega tõde kusagil seal vahepeal.

Kinnitame turvavööd ja sööstame languses saaki püüdma, nagu kotkad põldhiirt!
Pildid / WOWW dot