Sõda Euroopas. Veel mõned aastad tagasi oleks see sõnapaar kõlanud enamikele meist luuluna. Täna on see kahjuks reaalsus. Minus äratab praegune olukord viha, mõistmatust, kaastunnet. Mingis piltlikus mõttes tunnen kaasa ka agressorile, sest mõtlen, kui väheselt arenenud osa inimkonnast ikka veel peab olema, kui isegi riigi tippjuhtkonna tasandil leidub niivõrd palju julmust, küündimatust ja agressiivsusest kantud vaimuvaesust. Madal.

Esmapilgul tundub kontekstis, kus inimesed võitlevad ja põgenevad oma elude eest, enda investeeringute peale mõtlemine isegi kohatu. Aga teisalt võidab ikkagi kaine mõistus - tuleb enda finantside eest alati hoolt kanda, kuna see ei aita mitte kedagi, kui meie siin soojas ja hubases toas end unarusse jätame ja käed püsti tõstame. Kui aitame endid, siis saame tulevikus aidata ka teisi, paremat varianti ei ole.

Kui otsustame jätkuvalt raha kasvatada, tekib kohe küsimus, kuidas seda muutunud oludes teha? Esmapilgul võib kohe tekkida mõte, et kui juba sõda, siis lähevad aktsia- ja kinnisvaraturud kindlasti alla. Asjasse süvenedes pilt nii lihtne siiski pole. Analüüsides erinevaid sõdu ja suuri kriise nagu näiteks natside invasioon Prantsusmaale 1940, terroristide rünnakud kaksiktornidele 2001, Ameerika sissetung Iraaki 2003 või Venemaa Krimmi annekteerimine 2014 jm, siis selgub, et otsest korrelatsiooni tegelikult ei ole.

Mõnel juhul on turud läinud alla ja siis taastunud, mõnel juhul on isegi tõusnud. Rohkem annab tooni hoopiski üldine majandusolukord (kas oleme tõusu- või langusfaasis), rahapakkumise määr jpm. Raha turgudelt väljavõtmine on ajaloole tuginedes väga rumal otsus, kuna parim strateegia on alati investeerida, turge ajastada on põhimõtteliselt võimatu.

Sellest hoolimata, panustame meie WOWW-s turgude langusele, me lihtsalt ei saa teada millal see täpselt juhtub (mitte keegi Maailmas ei tea seda). Tõus on olnud juba väga pikk ja miski ei lähe lõpmatult üles, hoolimata sellest, et põhjendusi üritatakse alati tuua "miks seekord on teisiti". Me oleme langust juba mitu aastat oodanud ja oleme kindlad, et ühel hetkel järsk ja tugev langus meid tabab - kuigi, pikemas plaanis usume kinnisvara hindade kallinemist, kuna lihtsalt rahapakkumine koguaeg ju suureneb. Kuidas siis sellisel juhul talitada, kui usud, et turul on tulemas peagi langus, aga Sa ei oska täpselt arvata, kui pikk aeg on see "peagi"?

Meie kasutame sellist lähenemist: Me investeerime pidevalt, kuid sellistel headel aegadel, nagu praegu (jah, praegu on head ajad majanduses), me ei võimenda oste laenudega ning kaasame uusi partnereid passiivselt, laisalt. Aga niipea kui turul peaks ilmnema massiline langus, me ootame kuni langus on süvenenud ja seejärel ostame suurelt, laenates raha ka pankadest juurde. Samuti plaanime siis võimalusel kaasata aktiivselt uusi partnereid (kuigi jah, see on keeruline, aga siiski). See strateegia annab meile võimaluse koguaeg turul osaleda, kuid maandada võimenduse määra muutmisega riske ning maksimeerida kapitalitulu.

Edumeelne investor peab hoidma ressursse sellisteks aegadeks, kui soodushindadega varade müük toimub. Investeerimise mõte on ikka osta võimalusel odavalt, mitte kallilt. Kuigi, seda on tihti palju keerulisem teha, kui seda öelda. Igal juhul ei tasu kaotada usku ja lootust paremasse ja rahulikku tulevikku. Vahepeal tegeleme ikka investeerimisega ja kui lood veel hullemaks lähevad, on meil vähemalt varasid, mida rahaks vahetada. Sularaha kontol hoidmine on sellistel inflatsioonilistel aegadel kõige mõttetum... ja minul (nagu ka paljudel teistel) on kindel veendumus, et suur inflatsioon on alles tulemas, mitte pole veel kohale jõudnud.

Usku ja lootust kõigile ja elagem ikka oma WOWW elu!
Pildid / WOWW dot