Aastal 1993 olin ma väike poiss ja jalutasin vanemaga vanalinnas. Mäletan, et Suur-Karja tänava leivapoes maksis värske lahtine leib täpselt ühe Eesti krooni, ehk siis tänapäeva vääringus 0,064 eurot. Kujuta korraks ette, kui saaksime praegu kuue sendi eest osta head leiba...
Tänapäeval maksame käsitöö leiva eest mitmeid eurosid ja mittesooja vabriku leiva eest üle ühe euro. Saab odavamalt ka, näiteks 60....70 eurosendi kanti, aga siis tasub tähele panna, et pahatihti on tegu peidetud inflatsiooniga, mille käigus hinna tõstmise vähem märagatava alternatiivina on vähendatud pakendi suurust – leiba müüakse nimelt poole kaupa.
Okei, kuidas see hinnatõus siis mulle kasulik on?
Kui oled ainult tarbija rollis, ehk siis ostad leiba, siis lühike vastus on, et ei olegi kasulik. Aga kui mõelda laiemalt, siis põhiosas kallinevad kaubad meie ümber seetõttu, et toorainete (ja teiste sisendite) hinnad tõusevad. Kõige lihtsam viis, kuidas sisendite hinnatõusust parimal viisil kasu saada on astuda tarbija rollist omaniku rolli ja soetada vara, mis käitub sarnaselt leiva hinnaga.
Selleks varaks on kinnisvara. Loetlen järgnevalt mõned sisendid, mis kinnisvarahinnas sisalduvad ja sa võid oma fantaasiat kasutades arvata, kas need sisendid muutuvad tulevikus odavamaks või kallimaks (nagu leib): Maa, betoon, puit, klaas, plastmass, alumiinium, tööjõud, masinad, nafta, erinevad ehitusvahud ja -segud jne. Ilmselt oleme me samal nõul, et kõik need eelnimetatud sisendid pikas perspektiivis ainult kallinevad.
Nüüd rõõmustame hinnatõusu üle
Kui omad kinnisvarainvesteerguid, siis võid poes suurenenud leivahinda nähes rõõmustada, teades, et ka Sina istud toimuvas protsessis sealpool lauda, kus selle pealt teenitakse. Aga eelduseks on, et Sa omaksid kinnisvara investeeringuna, mitte oma koduna, sest kodu Sa ju ei realiseeri, seal Sa lihtsalt elad.
Kinnisvara on mitmefuntsionaalne, esiteks on tal raha genereerimise võime rendimaksete näol, mis on väga kasulik. Teiseks on tal aga tüüpilised toorainele iseloomulikud omadused, näiteks kõrge inflatsiooniga perioodidel on kinnisvarafondide tootlus olnud ajalooliselt oluliselt kõrgem, kui aktsiaindeksite tootlus.
Vot sellepärast me fondi asutasimegi...
Meie siin fondis pingutame ja näeme vaeva, aga tegelikult teevad valitsuste keskpangad meie eest pool tööd ise ära. Oluline on aru saada, et aktsiate ja kinnisvara väärtus ei kasva kogumahus alusvara tootlusest tulenevalt, suures osas lihtsalt raha number suureneb ning raha infleerub.