Psühholoogia huvilisena tegin kord ühel seltskondlikul koosviibimisel sellise inimkatse, et küsisin peolistelt, kas keegi oskab nimetada sellist asja nagu: "Imeline leiutis, mis võimaldab vaadata läbi seina?". Ma küsisin seda meelega just sellises ringis, kuna enamustel oli magistrikraad ja erudeeritud seltskonnas saab lihtsate küsimustega ikka rohkem nalja. Keegi esimese hooga ära ei arvanud, üks kena naisterahvas hakkas midagi konstrueerima: "Stratei.. o..skoop.. midagi selletaolist, ehk..?"

Kuna paari esimese minutiga õiget vastust ei tulnud, jalutasin laste lauda, küsisin sama küsimuse uuesti. Üks eelkooliealine tüdruk vastas kõhklematult: "Aken". Jah, õige vastus, aken see leiutis tõesti on ja kunagi, nii umbes sada aastat peale Kristuse sündi, kui klaase eluruumidesse paigaldama hakati (Maailma kõrgeima arengutasemega piirkondades), oli see tõesti imeline leiutis (kuigi jah, möönan, et tänapäeval enesest mõistetav).

Mul on Ameerikas üks hea väliseestlasest sõber, kes mulle kahe aasta vältel umbes kümmekond erinevat investeerimisideed jagas (Ameeriklased on jah sellised investeerimishuvilised, kuna ka täiesti tavalised, mitte nö äriinimesed peavad ise oma pensioniraha otsused langetama). Kuna ta oli mulle niipalju soovitusi jaganud, siis mul hakkas piinlik, tundsin ka vajadust panustada meie sõnumivahetusse ja kirjutasin ühel päeval, kevadel 2020, kui täiesti kindel olin, et soovitan tal osta toornafta futuure. Ta vaatas mind, nagu kuu pealt kukkunut. Miks?

Sest toornafta on liiga ilmne, liiga nähtav kõigi jaoks. Nii nagu mina olen aru saanud, siis paljud usuvad, et rahateenimise märksõnadeks on, salajane siseinfo, teistest varem millegi välja nuhkimine, paksude kardinate taga, kõrgtehnoloogia (ajalugu on näidanud, et tegelikult High Tech ei anna kõrgemat tootlust), kõrghoonete salajased nurgakabinetid... Otsitakse nagu mingisugust salastatud rahamasinat, kuigi seda pole pea kunagi olemas tegelikult. Näiteks, tuues ilmse näite - riskikapitalistid. Nad jahivad tuhandeid protsente tõusu, aga ühe õnnestunud investeeringu leidmiseks peavad nad tegema kümneid, sadu või tuhandeid (sõltuvalt täpsest strateegiast) ebaõnnestunuid investeeringuid ja kokkuvõttes on keskmine portfelli tootlus ikkagi 10 protsenti, pluss miinus, mõnel rohkem ja mõnel palju vähem, sest paljud fondid on ju ka kahjumis. Samas, Maailma seni läbi aegade edukaim investor Warren Buffett teenis suure osa oma varandusest Coca-Cola aktsiaga (mitte riskiinvesteeringutega)... See aktsia oli nähtav kõigi jaoks, aga vähesed vaatasid.

Ääremärkuseks, et meie ise investeerisime toona toornafta tuletislepingutesse ja seda meie toonase reisifirma vahenditega (Swedbanki vahendusel läbi Euroopa suurima teenusepakkuja), see aitas meil reisifirma kahjumist üle saada ning selle investeeringu tootlus ületas mäekõrguselt minu sõbra kümnest saadetud ideest parimat, 12-kuulise investeerimishorisondi jooksul (ja tegelikult ka 6-kuulise, mis oli meie hoidmise aeg). Investeerimise motivatsioon ja hüpotees seisnes selles, et kui me kaotasime asjaolu tõttu, et reisimine suleti, siis selmet vinguda ja valitsuse toetusi manguda, soovisime samast olukorrast kasu lõigata.

Tegelikult on imeline leiutis suure raha teenimiseks "lihtsalt" järjepidev investeerimine (jah, järjepidevuse nõue ongi enamuse jaoks ületamatu). Täpne strateegia ja tulemused siis küll veidi kõiguvad, aga üldiselt võttes. Jah, loomulikult tulevad omadused nagu hea analüüsivõime, sobiv temperament, rahandusharidus (ei pea olema formaalne, investeerimise autodidakt võib olla isegi tugevam) kasuks, aga kõige olulisem on ikkagi järjepidev tegutsemine, varade soetamine. Mis viibki minu jutu sujuvalt rõõmsa uudiseni meie poolt:

Hea meel on teatada, et WOWW-ga on liitunud lumepalli veeretama partner #25 järjekorras, ning sellega on fondi maht tõusnud juba pea miljoni euroni, omakapitalis. Jah, see pole kindlasti sellise struktuuri, nagu seda on fond, kohta suur, ning me pole partneritele ka miljonit teeninud (küll aga üle kümnendiku miljoni, seni - see kah ju midagi alustuseks). Igatahes oleme rõõmsad, sest kui alustasime, siis umbes-täpselt midagi sellist eeldasimegi, kui hetkel ellu viia suutnud oleme. Seda võib meie kõige esimestest positustest järgi vaadata, me tagantjärgi neid kunagi ei muuda.

Lõpetuseks tahaksin tutvustada veel sellist "imelist leiutist" kõrgustesse pürgimiseks ja gravitatsiooni allutamiseks (kas siis mäkke või mujale), nagu seda on – Astmed. Klassikaline näide blogipostituse pildis. See ongi see põhiline, millesse me WOWW-s usume, nagu ka read ühest laste luuletusest seda hästi selgitavad:

Tipa-tapa aasta kõnnib,
kõnnib pikaks väiksed põnnid.

Olen kindel, et aasta kõnnib ka Sinu eurod üha pikemaks, kui nad õiges kohas seisavad, varades, mida raha juurde trükkimine (inflatsioon) ja kasutamise eest tasu küsimine (rent) kopsakamaks paisutavad. Ära maga maha, pane enda lumepall veerema ja investeeri, kuhugigi!

PS. Seekord sai pikem postitus - pole nimelt ammu saanud mahti midagi kirjutada, investeerimine ise on palju huvitavam kui sellest rääkimine ja hetkel on käes huvitavad ajad just neile investoritele, kelle jaoks mõte kapitali potentsiaalsest kiirest kasvust ootusärevust valmistab.
Pildid / WOWW dot