Tunnistan ausalt, mul ei ole säästlik elustiil alati hästi (varasemalt) välja kukkunud. Mõned head aastad tagasi avastasin aga huvitava nipi, mis on tavapärasest loogikast 180 kraadi erinev. Kuna see töötas minu puhul hästi, siis lootus ju on, et ehk on sellest kellelegi teiselegi kasu...
Tavapärane lähenemine
Raha säästmise puhul peetakse valdavalt silmas tüütut sentide veeretamist, stiilis: "Ära söö väljas!", "Eelarvesta kõik väljaminekud!", "Soeta mõistlik eluase!", "Sõida autoga mil puuduvad mugavused, nt elektriaknad!" (Päriselt?), "Väisa tasuta kontserte!" (Isegi, kui mind ei huvita esineja?), "Hoia kokku elektrit!", "Maksa sularahaga!" jne.
Minu jaoks isiklikult ei ole selline jäik lähenemine säästmisele kunagi tundunud ahvatlev. Selline keelav-käskiv-negatiivne hoiak tekitab mul pigem vastureaktsiooni. Standartsest säästu-mentaliteedist jääb mul selline mulje, nagu see oleks esiteks emotsionaalselt kurnav, teiseks kuidagi piirav (tekitab ilmajäetuse tunnet) ja kolmandaks ma ei taha veeta oma päevi kalkulaator käes ringi käies ja sente lugedes, see ei ole mina. Kindlasti leidub inimesi kellele eelarvestamisel baseeruv lähenemine sobib, aga mina otsustasin umbes dekaad tagasi, et peab olema ka mingi teine meetod.
Taust
Kui süvenesin sellesse, miks me psühholoogilisest aspektist vaadatatuna üleüldse üleliia kulutame, sageli rohkem kui me teenime (võttes "appi" krediidi, rahavooge siluma), siis avastasin, et valdavad põhjused on kõik seotud laias laastus seesmise ebakindlusega, asjaoluga, et me päris täpselt ei tea kes me päriselt oleme, mida tahame ja kuhu teel oleme. Kui nüüd kõikvõimalikud pangad, kaupmehed, teenusepakkujad tulevad oma jõulise reklaamiga sisse (ai, need on kvaliteetselt tehtud), siis oleme nende jaoks kerge saak, väga lihtsalt mõjutatatavad. Ostame uusima nutiseadme, auto, riided.
Kui me pole tõeliselt süvenenud iseendasse ja me ei tea kes me oleme, siis laseme turundajatel ja kõikidel ümbritsevatel inimestel oma "rohkem-on-uhkem" promoga lihtsalt endast üle sõita. Sõber ostab uue korteri, meie ka! Sõber liisib kalli auto, mina ka! Ma tahan öelda, et ebakindlusest tulenevalt kaotame me palju suuremad summad, kui toidupoes igat viimast senti eelarvestamata ja üle lugemata jättes eales kaotada suudaksime.
Lahendus - OLE SINA ISE, LIHTSUSES PEITUB VÕLU
1. Tegin selle blogiposituse pildi eile õhtupoolikul Circle K Sikupilli tanklas, vahetult peale käte pesemist. Juhul, kui tahad aga head pilti, siis portreefoto sessioon Tallinnas maksab umbes 150...200 eurot sõltuvalt fotograafi tuntuse astmest ja võtab aega umbes ühe tunni. See klõps valmis ühe vajutusega ja võttis aega umbes 2 sekundit. Tankla tualetis on narkokäitumist ennetav kunstlik valgus ja minu mobiil pole kõige uuem...aga mul siiralt on pildistamise kvaliteedist suva, see ei ole minu hobi.
2. Pildil nähtav mobiiltelefon on mõned aastad vana ja see on minu elus teine(!) nutitelefon ja ma kasutan nutitelefoni ajast, kui nad vahetult turule tulid (aasta 2007). Kuna ma ei ole tehnoloogia huviline, siis ma ei taha neisse eriti panustada – antud telefoni (iPhone X) võitsin ma nimelt auhinnaks Elisa Open tenniseturniiril.
3. Juhuslikult pildi ajal kõrva jäänud juhtmevaba Apple AirPods on tõesti kallis kraam. Ma ostsin nad sel põhjusel, et räägin tööasjus igapäevaselt üsna palju telefoniga ja pidev parema käe kõrva ääres hoidmine hakkas rikkuma minu keha ergonoomikat. Seetõttu ma pidasin enda jaoks oluliseks sellesse korralikult panustada.
Mida ma tahan öelda?
Meie WOWW elu loogika ütleb seda, et Sa võid osta mida iganes Sa tahad (näiteks kallid AirPods´id), peaasi, et see on just see asi, mida Sina väga vajad, tahad. Neid asju pole palju! (Kui neid ON palju, siis Sa ikkagi ei tea, kes tegelikult oled.) Sa pead süvenema iseendasse ja läbi tunnetama, et ostud ei kujunda seda, kes Sa sisimas oled. Kui Sul puudub enesekindlus, siis ükski ost ei kompenseeri seda (tean omast kogemusest). Panusta AINULT sellesse, mis on tõesti, TÕESTI oluline Sinu jaoks ja jäta KÕIK MUU stuff ostmata. Mida vähem asju, seda parem. Lihtsuses peitub võlu. Sa saad kulutada kordades vähem ja samas tunda, et omad kordades rohkem, kui Sinus on juurdunud lihtsusel baseeruv mõtteviis.
Nipp ongi selles, et Sa ei näe säästmist negatiivsena, nagu Sa jääksid pidevalt millegist ilma, vaid Sa kulutad vähem seepärast, et Sa tunned end niimoodi paremini. Sa tead kes Sa oled, mida täpselt tahad ja Sa ei jäta end tegelikult mitte millegist ilma. Sa ise valid mõistlikuma tarbimise tee, kuna Sa jätad kõik need ostud ära, mis on teiste jaoks tehtud - Sa ostad ainult iseendale!
Ja edasi...?
Tagajärg, kui Sa panustad ainult väga valitud, endale olulistele asjadele, seisneb selles, et siis jääb Sul raha üle selleks, et regulaarselt säästa. Sääste omades on Su meel rahulik. Regulaarselt säästes saad regulaarselt investeerida ja regulaarselt investeerides (igakuiselt) saad Sa jõukaks, see on möödapääsmatu, kindel nagu loodusseadus.
Minu kindel soovitus on teha igakuiselt lihtsalt ülekanne investeeringutesse, nagu see oleks mingi kommunaalarve. Kindlasti ei tasuks planeerida investeerida seda raha, mis üle jääb, kuna üle ei jää harilikult midagi (see on inimloomuses). Esmalt maksa ära oma investeering, ning seejärel planeeri kogu seda ülejäänud raha, kuludesse. Jõukatel inimestel on üldiselt kõigil kombeks maksta esmalt endale, seepärast neil ongi varasid (aktsiad, kinnisvara), mitte nad ei hoolitse esmalt rõivamüügi ettevõtte, automüüja ja jumal teab kelle kolmanda eest.
WOWW elu
Ära anna järgi keskmise inimese kuvandi tootmise survele. Sa ei ole keskmine! Sa oled eriline – me kõik oleme loodud unikaalseteks (mitte tarbima ühesugust, monotoonset tuttuut kräppi). Süvene endasse ja julge olla Sina ise.