Väljakutse iseendale
Nagu mõni aeg tagasi levis Ice Bucket Challenge, olen endale fondijuhina püstitanud väljakutse – saavutada fondi keskmiseks aastatootluseks mitte vähem kui 31%. Seda on küll raskem saavutada, kui jäävett endale pähe kallata ja seda telefoniga filmida, kuid meil on lootustel oma loogika. Lumepalli asutaja ettevõte on pisut enam kui 10 aastat järjepidevalt investeerinud (viimased aastad nüüd küll valdavalt läbi fondi) ja enne fondi asutamist tegelikult just säärases suuruses keskmist tootlust genereerinud. Ajad ja olud on pidevalt muutumises, kuid meie jaoks oluline ajalugu sellegipoolest.

Tootlus 31% on päris suur absoluudina, kuid kõik sõltub kontekstist (turuolukorrast) – on aastaid, kus isegi S&P 500 indeks, ehk turg tervikuna on tootnud 30 protsendi lähedast tootlust (seda küll vaid selleks, et siis mõni järgmine aasta miinuses lõpetada). Tulevik pole kunagi kindel, kuid hetkel tundub, et meie strateegiat ja investeeringuid arvestades on turuolud pigem pöördumas soodsaks, turule on tekkinud volatiilsus - kui 2011 kevadel alustasime oli meie arvates üsna keeruline aeg alustamiseks, tagasi vaadates, kuna turg ei ole täna tagasi vaadates viimase kahe ja poole aasta jooksul eriti edasi arenenud väärtuste osas.

Tagasivaade käesolevale aastale ja plaanid
Meie fondi viimase aasta tootlus tundub numbriliselt ehk tagasihoidlik, kuid kõrvutades seda turutootlusega (S&P 500), võiksime tegelikult olla rahul.
Peamised tegevused, mida algaval aastal plaanime fondis ellu viia:

  • Väljuda ärihoone finantsinvesteeringust, vabastamaks kapitali tulutoovamatele alternatiividele
  • Investeerida edasi järjepidevalt kinnisvaraoksjonitesse, seejuures suurendades tehingute käibe kiirust
  • Varitseda soodsaid ostukohti turulanguses, ajad selleks tunduvad varsti soodsamad olema, kui viimase dekaadi vältel
  • Hinnata varad õiglasse turuväärtusesse, kui selleks on konservatiivne võimalus, st turvavaru piisav

Saadame jaanuarikuus kõigile fondi partneritele jooksva 2023 aasta kohta ülevaate ning selgitame ka tulevikuplaane lahti.

Lugemissoovitus ja jõulud
Juhul, kui keegi otsib pühadeks head investeerimiskirjandust või inspiratsiooniallikat, siis soovitaksin oma lemmik investorit ja autorit: Peter Lynch (pildil karjääri algusperioodil). Nüüdseks juba soliidses eas härrasmees on kirjutanud kolm meelelahutuslikku ja harivat hittraamatut, eesti keeles on neist ilmunud (vist) üks.

Peter Lynch on legendaarne USA investor, kes suutis 13 aastat järjest genereerida 29,2% tootlust oma juhitava Magellan Fondi investoritele. Tema üks kindel veendumus on, et investeerimine on eelkõige kunst, mitte teadus. Ta usub, et igaüks võib juhtida enda investeeringuid, olla fondijuht, kui ta keskendub, pühendub sellele, mida ta juba teab - oma tugevustele, kompetentsi tsoonile.

Tootluse väljakutse on aukartust äratav aga lohutame end asjaoluga, et kuna meie fondi maht on väiksem, siis on suurem osakaal aktiivsel tööl, millega saab tootlust füüsiliselt kaasa aidata. Suurema rahaga on alati tootlust keerulisem teenida.

Enne järgmist aastat tulevad aga jõulud. Kindlasti oleks paslik natuke pühalikku tunnet endasse koguda ja siis värske hooga uuel aastal investeeringuid teha.
Häid jõule!
Pildid / WOWW dot