Tuleb välja, et tänapäeva infoühiskonnas saab rahast ja investeerimisest lastega rääkida palju varem, kui generatsioon tagasi. Mulle tundub isiklikul subjektiivsel kogemusel, et juba vahetult eelkooliealised on valmis rahatarkust päris olulisel määral omandama! Samas on see ka loogiline, kuna turumajandus ümbritseb meid palju tugevamalt ning ka investeerimistarkus on jõudsalt kasvanud.

Kuna meie peres kasvab neli last kellest nii mõned tunduvad juba varakult rahast huvitatud (ehk on soodustavaks asjaoluks, et mõlemad vanemad tegelevad investeerimisega), siis mõtlesin jagada enda nelja tähelepanekut, mis meie pere näitel tundub, et toimib laste rahatarkuse suurendamiseks. Kuigi, lõplik tõde selgub alles mitme dekaadi pärast, ilmselt.

Neli nippi/ mõtet lapsevanema(te)le investori "kasvatamiseks":

1. ÄRA VÄLDI RAHAST RÄÄKIMIST
Tuleb välja, et isegi 6 aastane (poiss) on juba üle aasta saanud aru, et raha on ühiskonnas hästi tähtis asi, tegelikult. See pani mõtlema, et ehk peaks loobuma nõukaaegsest taagast, mitte rahast rääkida. Kui hakkasime rahast lastega rohkem suunatult rääkima, siis oli uskumatu jälgida, kui kiirelt nad hakkasid taipama ja selles vallas edasi mõtlema, uusi seoseid looma. Tõesti sellises eesmärgis, et "Mida õpid noores eas, seisab eluaeg Sul peas" - noor pea haarab lihtsalt nii ruttu!

2. SELETA, KUST RAHA TULEB
Tegelikult on ju endalgi raske aru saada, mis raha on ja kus ta tuleb. Kuidas raha tekitab raha juurde. Kui ma nägin laste nägusid sel hetkel, kui isa seletas neile, et raha teeb ka ise raha - siis mulle tundus, et vähemalt kahel lapsel lõi nagu mingi pirni peas põlema ja nad võtsid eesmärgiks rahaga seonduvat edasi uurida. Tundub pisut klaustrofoobiline niivõrd suurt numbrit rahast teha - aga tegelikult me ju kõik töötame iga päev peamiselt raha nimel ja raha on palju olulisemas rollis, kui koolitarkusest mulje võiks jääda!

3. HARJUTA SÄÄSTMIST JA INVESTEERIMIST
Kui Sa kunagi oled mõelnud, miks juudid nii rikkad on, siis nad õpivad juba maast madalast panema raha erinevatesse purkidesse - säästmiseks, investeerimiseks, annetamiseks, kulutamiseks jne. Me hakkasime katsetama harjumusi, kus iga kord midagi ostes tuleb osa ka säästa ja investeerida. Tulemused olid päris üllatavad, sest lapsed tahtsid enda raha eest vähem asju osta ja rohkem säästa ajapikku. Kuidas tehniliselt täpselt investeerimist teha, selles osas ma ei taha/ oska nõu anda, aga säästa tuleks kindlasti, see on kõige alus.

4. INSPIREERI KASUMIT SAAMA
Investeerimine pole üldse lõbus, kui emotsioonist kantud unistus meid ei tiivusta, seega oleks kindlasti alguses vaja see raha ka millegi käega katsutavaga siduda. Midagi, millel on praktiline väärtus - ühesõnaga, kui see krabisev muutub millekski käega katsutavamaks, omandab rahatarkus hoopis teised tuurid. Juuresolevalt pildilt on näha kuidas meie poeg mängib paberrahadega - tal on mingi eriline kiinduvus paberrahaga, niisiis tema mingit muud stiimulit rahatarkuse omandamiseks ei vajanud, kui, et saaks aga rohkem paberraha.

PS. Monopoly lauamäng on meie peres nii mõnelgi laupäeva hommikul traditsiooniks olnud, peaaegu et. Minu arvates annab päris hea pildi, kuidas rahamaailm toimib, mõnes mõttes.

Lõbusat õppimist!
Pildid / WOWW dot

PS. Kui mõte iga kuu natukene investeerimisest ja rahalisest vabadusest on Sulle sümpaatne, siis kirjuta meile ja ehk hakkad Lumepall partneriks. Lumepall on madalatel ja tulemusele suunatud haldustasude mudelil põhinev fond, mille eesmärk on aktsiaindekseid edastada - ilma sellise eesmärgita, poleks fondil meie arvates mingit mõtet. Kuigi tootlus on oluline, siis kõige olulisem on pidevalt natukene kõrvale panna, et tekiks kapital, et Sinu raha saaks Sinu heaks tööle hakata. Huvi või küsimuste korral võta ühendust siin.

Pane tähele, et mineviku tootlus ei garanteeri mitte ühegi väärtpaberi puhul sama tootlust tulevikus. Lumepall Usaldusfond on Eestis registreeritud tegevusloata väikefond. See tähendab, et kuigi Lumepall fondivalitseja tegutseb Finantsinspektsiooni registreeringu alusel, ei oma ta fondivalitseja ega väikefondi valitseja tegevusluba ning Finantsinspektsioon ei teosta fondivalitseja tegevuse üle järelevalvet.